T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Gaziantep İl Sağlık Müdürlüğü Şehitkamil Devlet Hastanesi

T.C. Sağlık Bakanlığı T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Gaziantep İl Sağlık Müdürlüğü Şehitkamil Devlet Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Laboratuvar

Güncelleme Tarihi: 22/06/2017

Acil Laboratuvari:Acil laboratuvarda acil biyokimya testleri, idrar tetkiki, hemogram, alkol düzeyi, gebelik testi (ßhCG), kardiyak testler (CK-MB, troponin-I, myoglobin) çalisilmaktadir.

Patoloji Laboratuvari:Doku ve vücut sivilarinin mikroskobik incelemesini yapilan yerdir. 

Biyokimya Laboratuvari: Biyokimya laboratuvarinda rutin biyokimya testleri, hemogram, sedimantasyon, koagülasyon testleri (PT, aPTT), rutin hormon testleri, kanser markerlari (Ca 19-9, Ca 15-3, CEA), spermiogram testi, gaitada gizli kan testi çalisilmaktadir.Biyokimya  laboratuvarinda yapilan testlerin iç kalite ve dis kalite kontrolleri düzenli olarak yapilmaktadir.Test sonuçlari bazi faktörlerden yas, cinsiyet, postür, egzersiz, sigara, alkol, ilaç v.b) etkilenmektedir. Güvenilir sonuçlar elde etmek için bunlara dikkat etmek gerekmektedir.Tüm testler için genel olarak 10-12 saat açlik sonrasi numunelerin verilmesi gerekmektedir. Aksam 21’den sonra çay, kahve dahil hiçbir sey yenilmemesi ve içilmemesi istenmektedir. Kullanilan cihazlarda herhangi bir ariza olmadigi sürece sonuçlar ayni gün içinde verilmektedir.

Mikrobiyoliji Laboratuvaru:Merkez laboratuvari bakteriyoloji biriminde; bogaz, balgam, idrar, sivi, BOS, gaita, yara, kulak, burun, meni ve vagen kültürleri  çalisilmaktadir. Üreyen mikroorganizmalarin tam otomatik bakteri tanimlama ve antibiyogram cihazi ile bakteri tanimlamasi ile antibiyogramlari yapilmaktadir. Sonuçlar 48 saatte raporlanmaktadir. Yine tam otomatize kan kültürü cihazi ile kan kültürü çalisilmaktadir. Direkt boyasiz mikroskobik incelemeler (vücut sivilari, gaita vb), direkt boyali mikroskobik incelemeler (Gram, ARB, Giemza)  yapilmaktadir. Mikroskobik incelemeler ayni gün içerisinde raporlanmaktadir.Elisa biriminde ise Hepatit markerleri (Hepatit A, B, C, HIV) makroelisa yöntemle çalisilmakta ve ayni gün sonuçlar verilmektedir.Seroloji biriminde Nefelometrik yöntemle ASO, CRP, RF, Immunglobulinler, C3, C4) çalisilmakta ve ayni gün sonuçlari verilmektedir. Tifo, Brucella testleri ise manuel olarak çalisilmaktadir. Sonuçlari  brucella tüp aglütinasyon testi hariç ayni gün verilmektedir. Ayrica alerji testleri (hasta serumunda) çalisilmakta, ayni gün sonuç verilmektedir.Mikrobiyoloji laboratuarinda yapilan testlerin iç kalite  ve   dis kalite kontrolleri düzenli olarak yapilmaktadir.