Manevi Destek Birimi
07 Haziran 2022

Hastanemizde Manevi Destek Birimi

 

Birimimiz MHC Ana Bina ve MH5 Kadın Doğum Hastanesinde bulunmakta olup “Hastanemiz genelinde” dini/manevi danışmanlık ve rehberlik alanında duyulan “ihtiyaç ve taleplere” cevap vermektedir.

 

Servislerde “ziyaretlerle, manevi destek odamızda “kişisel görüşmelerle,“sosyal etkinlik” alanlarındaki faaliyetlerimizle zor zamanlarında,

 

  • hastalarımızın,
  • hasta yakınlarının ve
  • hastane personelimizin

 

yanlarında olmaya hazırız.

 

 

 

Genel İlkeler

 

* Birimimizsağlık personeli ile işbirliği halinde hizmet vermektedir.

 

* Manevi Destek Birimi, Sağlık Bakanlığı “Personel Gizlilik Sözleşmesi” hükümlerine bağlı kalmayı taahhüt etmiştir.

 

 

 

 

 

 

 

Manevi Destek Nedir?

 

Hasta, hasta yakınları ve hastane personelinin “kendi talepleri çerçevesinde,” içinde bulundukları özel şartlar da göz önünde bulundurularak onlara dini konularda danışmalık/rehberlik yapmaya, moral, motivasyon ve manevi destek hizmeti sunmaya denir.

 

Hizmetin Amacı Nedir?

 

Dini referanslardan hareketle insanların üzüntülü, sıkıntılı, korkulu hallerinde, yalnızlık ve ümitsizlik duygularına kapıldıklarında onlara yardımcı olmayı amaçlar.

 

Allah hastalığı da şifayı da yarattı ve her dert için bir derman yarattı. Tedavi olunuz.”(Ebu Davud, C.4, H. No:3874)

 

Sağlığınız Sizin İçin,

Siz Bizim İçin Değerlisiniz

 

Maneviyat olgusu, bütün insanların sahip oldukları içten ve özgün bir kapasite olarak hayatın her alanında cesaret ve güven veren bir enerjidir. Kişinin maneviyatının yüksek olması, yapabilme ve başarabilme gücünün de yüksek olmasını sağlar.

 

 

Hz. Peygamber hastaları ziyaret eder, “bu hastalık hali geçicidir” diyerek onlara moral verir, sabır diler,şöyle dua ederdi;“Ey insanların Rabbi, şu hastanın hastalığını gider. Şifa ihsan eyle, Rabbim ancak sen sağlık verirsin. Senin şifandan başka şifa yoktur. Rabbim bu hastaya öyle bir şifa ver ki, o şifa hastanın üzerinde hastalıktan eser bırakmasın.” (Buhari Sahih, Merda, 20, VII,11)

 

 

“Müslüman, hasta kardeşini ziyaret ettiğinde dönünceye dek cennet bahçelerinde demektir.”(Müslim, Birr, 41; Tirmizi, Cenaiz, 2)

 

 

Ben gelmedim dava için

Benim işim sevgi için

Dostun evi gönüllerdir

                Gönüller yapmaya geldim

(Yunus Emre)